Teď už i v České republice
Jak to funguje
Vítejte na Wilio! Prohlížíte si Wilio jako neregistrovaný zákazník
Přepnout na poskytovatele
Navigace
Služby
Ceník
O aplikaci
Stáhněte si aplikaci
Jak to funguje
Jak se můžeme zlepšit
Kontaktujte nás
O Wilio
Přihlásit se
Vítejte na Wilio! Prohlížíte si Wilio jako neregistrovaný zákazník
Přepnout na poskytovatele
Navigace
Služby
Ceník
O aplikaci
Stáhněte si aplikaci
Jak to funguje
Jak se můžeme zlepšit
Kontaktujte nás
O Wilio
Přihlásit se
Zdarma

Vyhledej spolehlivé profesionály

Zateplení střechy
Zadejte projekt
Spokojený zákazníkSkvělá komunikace, vše proběhlo podle dohody, na místo projektu dojel přesně včas jak jsme se dohodli. Práce udělaná super, jako člověk velmi fajn, takže doporučuji :)
profile image
Peter Š.Zákazník
Proč Wilio?
33.619 registrovaných profesionálů
93.500 vyřešených projektů
4,8 z 5 průměrné hodnocení našich odborníků
226 512 Aplikační instalace
Zateplení střechy

Potřebujete službu z oblasti zateplení střechy? Wilio vám pomůže najít kvalitní odborníky na zaměření prostoru, ukládanině izolace, připevnění pomocí parotěsné folie a tmelování napojení folie. Cena střešní izolace se většinou odvíjí od rozsahu služeb. Prohlédněte si bližší informace ke službám: metr, tmel a nůž na řezání, které vám poskytne některý z našich specialistů v dané kategorii

Viz také:Ceny
Užitečné informaceCo potřebujete vědět

Zateplení střechy
Vždy můžete zjistit, kdo nezateplil svůj podkrovní prostor, kvůli holubům a jiným ptákům, kteří sedí na střeše a užívají si veškeré teplo vycházející z domu pod ním. Teplo stoupá a mazaní ptáci rychle využívají výhod.

Co je izolace podkroví?
Podkrovní izolace je bariéra materiálu ve vašem střešním prostoru. Může být položena mezi trámy (vodorovné trámy podél podlahy vašeho podkroví) nebo krokve (šikmé trámy, které podpírají střechu).

Tak či onak, izolace zpomaluje přenos tepla mezi vaším obytným prostorem a vnějším světem a v zimě vytváří teplejší domov a v létě chladnější. Izolace mezi trámy udržuje teplo ve vašem obytném prostoru dolů a vytváří studené podkroví, zatímco izolace v krokvích umožňuje udržovat teplo i ve střešním prostoru.

Mezi další výhody střešní izolace patří:

Nižší účty za topení
Zlepšení energetické úspornosti vašeho domu
Zvyšování hodnoty vašeho domova
Podkrovní izolace pro průměrný 3-pokojový dvojdům s plynovým ústředním topením může začít při svépomocné izolaci přibližně za náklady 50 EUR, a to by mohlo trvat méně než rok, díky čemuž se sníží náklady na energie.
Proč je nutná izolace podkroví?
V neizolovaných domech se čtvrtina ztraceného tepla šíří střechou. Izolace podkroví nebo střechy je skvělým způsobem, jak zvýšit útulnost vašeho domova. A je zde ještě více dobrých zpráv: vydrží více než 40 let a měla by se mnohonásobně vrátit v úsporách za energie, protože náklady na izolaci podkroví jsou poměrně nízké.

Pokud jde o environmentální výhody, dobrá izolace podkroví vám také pomůže snížit uhlíkovou stopu vašeho domu. Je to proto, že čím lépe je váš dům izolován, tím efektivnější bude váš topný systém – snížení emisí a úspora peněz za účty.

Můžu si své podkroví izolovat sám?
Je možné (ve skutečnosti zcela jednoduché) položit si střešní izolaci svépomocí, pokud:

Je snadné se dostat do vašeho střešního prostoru.
Nejsou žádné problémy s vlhkostí nebo kondenzací.
Vaše podkrovní trámy jsou pravidelně rozmístěny.
Nesnažíte se izolovat plochou střechu.
V případě něčeho komplikovanějšího než je toto, musíte být zkušeným mistrem nebo musíte využít profesionálního technika, který ví, jak izolovat podkroví tím nejvhodnějším a nejefektivnějším způsobem.

Ploché střechy by měly být vždy izolovány odborníkem. Pokud je prostor vlhký, musíte to před zahájením jakýchkoli izolačních prací vyřešit.

Obnova u domů z netradičních materiálů
Pokud žijete v historickém domě nebo v domě, který byl postaven z místního tradičního kamene nebo jiných materiálů, použijte vhodné podkrovní izolační materiály a metody. V opačném případě nemusí být váš domov schopen udržovat teplo nebo sucho tak, jak by mělo. Ve skutečnosti může být nejlepší to konzultovat nebo si najmout místní dělníky, kteří jsou vyškoleni v příslušných technikách.

Jak izolovat podkroví
Máte-li suché podkroví se snadným přístupem a rovnoměrně rozloženými trámy, nejlevnější a nejjednodušší způsob jeho izolace je mezi trámy pomocí svitků izolační střechy. Ty mohou být vyrobeny z minerální vlny, skleněných vláken nebo recyklovaných materiálů.

Nejprve odstraňte z podkroví všechny staré krabice a zbytečné věci.

Zajistěte jakékoli potrubí a nádrže na vodu ve střešním prostoru, aby nezamrzly, protože podkroví bude po izolaci od obytného prostoru pod ním mnohem chladnější.

Zkontrolujte, zda tam někde není elektrické vedení. Pokud existuje, bude muset být nad izolačním materiálem, ale nesmí se natahovat, aby se toho dosáhlo. Pokud si nejste jisti, co máte dělat, obraťte se na profesionálního elektrikáře.

Změřte si půdu a kupte si dostatek izolačního materiálu na přikrytí, abyste jej vyplnili do hloubky nejméně 270 mm.

Odmotejte izolaci a položte ji mezi trámy. Většina trámů je vysoká kolem 100 mm (ale nejprve to změřte), takže pro tuto první vrstvu budete potřebovat vlnu tloušťku 100 mm. Podkrovní izolační kotouče jsou obvykle široké 1140 mm, takže je pravděpodobně budete muset odstřihnout, aby se do nich vešly. Používejte nůžky, protože roztržení nebo natažení materiálu sníží jeho účinnost.

Vytvořte druhou vrstvu v pravém úhlu k první. Pokud je vaše první vrstva hluboká 100 mm, pro druhou vrstvu budete potřebovat 200 mm vlny.

Potřebuji své podkroví používat jako úložný prostor, můžu ho ještě zateplit?
Chcete-li věci bezpečně uložit v podkroví, budete muset nad trámy připevnit desky. Ale pokud jednoduše vyplníte mezery mezi trámy izolací a poté nastoupíte přes horní část, nedosáhnete dostatečné hloubky izolace podkroví.

Jak můžete zvětšit tloušťku své izolační vrstvy střechy

Mezi trámy položte minerální vlnu a poté přes trámy připevněte pevné izolační desky s podlahovými deskami nahoře. Mohl byste si dokonce koupit izolaci a podlahové desky, které jsou již navzájem spojeny, díky čemuž je práce mnohem rychlejší a snazší.

Můžete také využít své dovednosti (nebo někoho jiného) k vytvoření vyšší úrovně podlahy, abyste se vešly do požadovaných 270 mm izolace podkroví.

Ať už se rozhodnete jakkoli, nevkládejte 270 mm minerální vlny a pak ji pouze stlačíte, protože to sníží její účinnost a mohli jste použít i menší množství.

Pamatujte, že izolace mezi trámy vytvoří studený střešní prostor, takže pokud tam držíte cokoli, co musí zůstat v teple, je lepší izolovat spíše krokve než trámy.

Jak zabráním úniku teplého vzduchu do podkroví přes poklop?
Ujistěte se, že poklop těsně přiléhá. Pokud tomu tak není, bude pravděpodobně nutné jej vyměnit. Pokud se zdá, že v zimě lépe přiléhá než v létě, může se stát, že máte v podkroví vlhko a budete to muset vyřešit dříve, než začnete uvažovat o izolaci střechy.

Když zabezpečíte těsně přiléhající poklop, použijte mezi ním a rámem odizolování.

Zkontrolujte, zda do střechy neuniká teplo přes další otvory – například nad větrací skříní nebo kolem trubek. Pokud existují, měli byste je před izolací podkroví utěsnit.

Přeměnil jsem své podkroví na obytný prostor. Jak to zateplím?
Pokud podkroví používáte jako ložnici, hernu nebo pracovnu, budete ho chtít udržovat stejně teplé jako zbytek domu – izolace podkroví proto nemá smysl. Namísto toho musíte izolovat střechu. Obvyklý způsob je vložit pevné izolační desky mezi krokve.

Měly by být střiženy na přesně správnou velikost, aby těsně přiléhaly a nepropouštěly žádný průvan. Abyste dosáhli požadované tloušťky izolace 270 mm, budete možná muset izolovat krokve pomocí izolovaného sádrokartonu.

Pokud se vám nelíbí vzhled izolačních desek, můžete je pokrýt sádrokartonem a vymalovat případně vytapetovat.

Tuto metodu můžete také použít, pokud chcete udržovat podkroví v teple z jiných důvodů.

Můj podkrovní poklop je příliš malý na to, aby jím dospělý člověk přešel. Jak mohu zateplit podkroví?
Budete muset využít profesionálního technika, který vám do podkroví pomocí speciálního vybavení nafoukne granulát izolace. Izolační materiál střechy bude celulózové vlákno nebo minerální vlna, která je upravena tak, aby byla zajištěna její nehořlavost. To by mělo trvat jen pár hodin, v závislosti na velikosti vašeho podkroví.

Jak funguje izolace podkroví, pokud máte plochou střechu?
Máte-li plochou střechu, je lepší izolovat ji spíše zvenčí než zevnitř. Izolovat ji zdola může způsobit problémy s kondenzací.

Když plánujete vaši střechu nejblíže vyměnit, budete ji muset stejně izolovat, abyste splňovali vládní předpisy. Pokud to plánujete v nejbližším období, má smysl dělat obě práce společně. Mezi povrch střechy ze dřeva a vnější vrstvu odolnou proti povětrnostním vlivům můžete přidat vrstvu izolace.

Pokud však vaše plochá střecha nebude muset být vyměněna několik let, můžete izolační desku přidat přímo na vrchní část odolnou proti povětrnostním vlivům.

Naše podkroví je poněkud vlhké, zhorší to izolace?
Izolace mezi trámy způsobí, že bude podkroví mnohem chladněji, takže by to mohlo zhoršit váš problém s vlhkostí. Izolace krokví může vyvolat vlhkost, protože zastavuje průvan a snižuje přirozené větrání. Pokud se tedy rozhodnete pro izolaci podkroví, bude pravděpodobně nutné zvýšit množství větrání, a v takovém případě budete potřebovat stavební povolení.

Než začnete s tímto projektem, doporučujeme vám nechat si poradit od stavitele nebo odborníka na vlhkosti. Promluvte si s nimi o odstranění vlhkosti předtím, než přemýšlíte o izolaci podkroví.

Moje nádrž na studenou vodu a potrubí jsou nahoře v podkroví. Ovlivní je izolace?
Ano. Pokud kladete izolaci mezi trámy, v zimě bude střešní prostor extrémně chladný. Musíte proto izolovat svou nádrž a potrubí jednotlivě, abyste zabránili zamrznutí a prasknutí. Pokud se tak stane, opravy budou stát mnohem více než úspory, které izolací podkroví získáte.

Izolujete-li mezi krokvemi dříve než trámy podkroví, bude prostor teplý a vaše trouby by měly být v pořádku.

Izolace podkroví vám může ušetřit peníze.

Nelze to nijak obejít: Pokud je váš dům v chladném podnebí, je udržování tepla v zimním období drahé. Ministerstvo energetiky předpovídá, že ceny zemního plynu a topného oleje budou tuto zimu ve srovnání s minulými opět stoupat – a to po roce, ve kterém ceny topného oleje ve většině částí země prudce vzrostly.

Jistě, můžete termostatem teplotu stáhnout dolů a zvyknout si na nošení objemných svetrů v interiéru, abyste snížili náklady. Ale pokud máte nedokončené podkroví, je jeho správná izolace jedním z nejjednodušších způsobů, jak v této sezóně udržet své finance za topení. „Je to kutilský projekt, který můžete vyřešit o víkendu, a úspory, které získáte, se každý rok zvyšují,“ říká Peter. Odhaduje se, že správně izolované podkroví může ušetřit 10 až 50 procent z vašeho účtu za topení. Pro teplé podnebí to funguje naopak; v létě pomáhá stabilizovat vnitřní teploty domu, aby byly neustále pod kontrolou potřeby chlazení.

V dokonalém světě byste si najali energetického auditora, který vám přesně řekne, kolik ochrany získáte z několika centimetrů izolace podkroví, kterou již máte, a přesně určí věci, jako jsou úniky vzduchu, které můžete utěsnit, abyste se ujistili, že vaše izolace bude dobře fungovat. Pokud si však nemůžete dovolit zaplatit za tuto službu několik stovek dolarů, buďte bez obav: všechny nejdůležitější know-how o nákladech na izolaci podkroví, výrobcích, přípravných pracích a montáži jsme shromáždili zde. Pokračujte ve čtení a dozvíte se další podrobnosti.

Náklady na izolaci podkroví
Hlavní faktory, které ovlivňují náklady, jsou:

Typ a materiál izolace
Čtvercové metry vašeho podkroví
Ceny dodavatele nebo montéra izolace
Poznámka: Pokud musíte izolovat okolí elektrických rozvodných skříní nebo kabelů, může být v rámci procesu potřebná i podpora od elektrikáře.

Začněte podkrovím
Přestaňte využívat podkroví k ukládání. Proč? Protože nejjednodušším a nejlevnějším způsobem izolace podkroví je položení materiálu pod podlahu. Ale pokud je podlaha pokryta deskou, nelze pokrýt izolací celou požadovanou plochu.

Zajistěte vytažení podlahy a navrstvení nové izolace na starou. Když je podlaha pryč, budete muset najít místo pro mimosezónní oblečení a příležitostné věci jinde.

Vyberte si typ a materiál izolace
Při izolaci podkroví domácím kutilem máte dvě možnosti: volná výplň nebo plst (běžný termín pro plošnou izolaci). Oba mohou být přidány do neizolovaných podkroví nebo vrstvené nad stávající materiál. Když se rozhodnete, který typ je pro vás nejlepší, prozkoumejte materiálové možnosti a ceny, které vám pomohou při výběru správného produktu. Vždy zkontrolujte štítky, abyste získali konkrétní informace o všem, co kupujete.

Sypká náplň

Izolační vlákna jsou balena v pytlích a foukaná na místo do požadované hloubky a hustoty pomocí speciálního stroje, který si můžete pronajmout z hobby centra. Výplň můžete nalít na místo a rozetřít ji ručně, ale postup je mnohem náročnější na práci a výsledky nebudou ani zdaleka tak dobré.

Nejlepší to funguje pro:

Podkroví s nepravidelnou nebo nestandardní roztečí mezi trámy
Podkroví s množstvím překážek pro práci
Podkroví, kde je třeba dát izolaci, protože dobře vyplňuje mezery a spáry
Podkroví s nízkým stropem s omezenou výškou pro manévrování během práce
Mistrů v domácnosti, kteří chtějí svou práci dokončit rychle a práce s elektrickým zařízením jim vyhovuje
Možnosti izolačního materiálu:

Sklolaminát

Hodnota R na palec: 2,2–2,7
Vyrobeno z: Recyklované sklo nebo písek, který je roztaven a spřádán do vláken
Závěr: Lehčí než celulóza nebo minerální vlna, ale usazuje se více než tyto materiály, takže musíte vložit silnější vrstvu, abyste získali potřebnou ochranu.

Celulóza

Hodnota R na palec: 3,2–3,8
Vyrobeno z: Vlákna z recyklovaného spotřebního papíru, která jsou odolná proti hmyzu a ohni
Závěr: Nejčastěji používaný foukaný materiál, který však může při vystavení vlhkosti hnít a plesnivět.

Minerální vlna

Hodnota R na palec: 3,0–3,3
Vyrobeno z: Vlákna z hornin nebo recyklovaná struska z vysokých pecí
Závěr: Nabízí přirozenou protipožární odolnost, ale stojí více než jiné sypké materiály.

Batty

Tento pružný izolační materiál je nejčastěji balen v rolích, které mají různou tloušťku a standardní šířku, obvykle 16 palců a 24 palců, aby se vešly mezi trámy nebo čepy v rámci domu. Jsou dodávány s nebo bez povrchové úpravy z papíru nebo fólie, která slouží jako parotěsná zábrana. Pro dosažení požadované úrovně izolace přidáte jednu nebo více vrstev.

Nejvhodnější jsou pro:

Podkroví se standardní roztečí trámů, zejména bez izolace
Podkroví s několika překážkami, které je třeba obejít
Podkroví s dostatečnou výškou na manévrování během práce
Mistrů, kterým nevadí řezat materiál, aby se vešly kolem překážek
Možnosti izolačního materiálu:

Sklolaminát

Hodnota R na palec: 2,9–4,3
Vyrobeno z: Recyklované sklo nebo písek, který je roztaven a spřádán do vláken
Závěr: Běžně používané a levné, ale vlákna mohou dráždit plíce a pokožku (i když méně než v minulých letech, díky lepší výrobě), a je méně účinný při blokování proudění vzduchu než jiné materiály.

Celulóza

Hodnota R na palec: 3,7–3,8
Vyrobeno z: Vlákna z recyklovaného spotřebního papíru, která jsou odolná proti hmyzu a ohni.
Závěr: Nedráždí plíce nebo kůži, ale výrobek vyrábí omezený počet výrobců.

Minerální vlna

Hodnota R na palec: 3,0–3,3
Vyrobeno z: Vlákna z hornin nebo recyklovaná struska z vysokých pecí
Závěr: Je přirozeně ohnivzdorný, ale výrobek je dražší než jiné.

Bavlna

Hodnota R na palec: 3,7–3,8
Vyrobeno z: Vlákna z recyklované džínové látky
Závěr: Blokuje proudění vzduchu a přenos zvuku, ale materiál je dražší než jiné.

Zvyšte velikost své stávající izolace
Vezměte metr a baterku, abyste viděli, jaký druh izolace už v podkroví máte a jak je hluboká. Vytáhněte a zlikvidujte veškerý stlačený, vodou zabarvený nebo plesnivý materiál - je zbytečný.

Kolik izolace koupit
Změřte čtvereční metry vašeho podkroví. Pro volnou výplň si přečtěte štítky; každý pytel obsahuje seznam požadovaných hloubek pro rozsah hodnot R a počet pytlů potřebných k pokrytí 1 000 čtverečních metrů v těchto hloubkách.

V případě battů nebo rolí vypočítejte počet na základě šířky a délky použitého produktu. V obou případech si pořiďte další pytel nebo roli – určitě si je nechcete vyčerpat těsně před dokončením práce.

Krok přípravy číslo jedna: Zajistěte utěsnění vzduchu

Mezery v podkroví nebo mezi spodními patry a podkrovím nechají ohřátý (nebo ochlazený) vzduch uniknout do vnějšího prostoru, takže jakákoli přidaná izolace je v podstatě zbytečná. (Zde najdete schéma běžných úniků vzduchu.) Zde je rychlý základní nátěr pro odstranění míst náchylných k průvanu.

Kolem podkrovních oken: Použijte konzervovanou, minimálně se rozpínající stříkanou pěnu kolem pláště a pěnovým těsněním utěsněte úniky kolem křídla a obložení.

Kolem potrubí, drátů, odtahových ventilátorů a potrubí: Mezery lze utěsnit protipožárním tmelem; větší utěsněte stříkací pěnou odolnou vůči požáru

Kolem komínů a kouřovodu: Použijte kovové lemování utěsněné vysokoteplotním tmelem nebo žáruvzdorným cementem

Další klíčové kroky přípravy před izolací

Vyřaďte tyto faktory, abyste zajistili, že vaše izolace vydrží roky a udržujte vzduch tam, kde patří: uvnitř vašeho domu.

Opravte netěsnosti střechy. Voda je nepřítelem izolace. Vytváří živnou půdu pro plísně a ničí kapsy zachycující vzduch, které blokují tok tepla. Hledejte vodní skvrny na střešním plášti a vlhká nebo plesnivá místa na podkrovních trámech a stávající izolaci jako vodítko k místu úniku.

Zkontrolujte svítidla. Pokud nepoužíváte izolaci z minerální vlny nebo vaše svítidla nejsou klasifikována jako bezpečná pro kontakt s jakýmkoli typem izolace, nedovolte, aby se materiál dotýkal nebo zakryl světla z dolní podlahy - je to nebezpečí požáru. Pomocí textilie, kovových lemování nebo šrotu překližky vytvořte kolem všech svítidel bezpečnostní mezeru nejméně 3 palce.

Všechny sací ventilátory a větrací otvory směřujte do exteriéru. I když je v rozporu se stavebními předpisy odvádět jakýkoli druh výfukových plynů do podkrovního prostoru, mnoho domácích kutilů se tomu vyhnulo. Opravte tuto chybu, aby se vlhký odváděný vzduch nezachytil ve vaší izolaci a nezničil ji.

Chraňte se při montáži izolace
Zde je příklad, jak provést práci bez nehod nebo zranění.

Noste protiprachovou masku, ochranné brýle, pracovní rukavice, košili s dlouhým rukávem a dlouhé kalhoty, abyste chránili své plíce, oči a pokožku před vlákny.
Nestůjte na trámech. Pokud ztratíte rovnováhu, můžete narazit do stropu. Jako plochu ke stání použijte kousek překližky nebo několik pevných, širokých desek a při práci je posouvejte. Kvůli stabilitě musí pokrývat nejméně tři trámy.

Osvětlete tmavé kouty podkroví pomocí přenosných lamp napájených z baterie nebo pomocí clip-on dílenských světel.

Zachovejte proudění vzduchu v podkroví

Zakrytí průduchů podhledu volnou výplní nebo plstmi, kterých dosáhnete, dáte-li izolaci podél okapu, má obrovské ne. Proudění vzduchu z podhledů do hřebenového průduchu udržuje střechu chladnou a zabraňuje vzniku ledových přehrad. Materiál tento průtok zablokuje. Ze stejného důvodu by se izolace neměla dotýkat spodní strany střechy. Abyste zabránili šíření materiálu, do střešního pláště v blízkosti okapu připevněte usměrňovače plastu nebo pěny.

Pokud izolujete od nuly, dejte správnou parozábranu na správné místo.

I když jsou některé příze dodávány s papírem nebo fólií, která může působit jako parotěsná bariéra, někteří odborníci upřednostňují použití 6milimetrové polyetylenové fólie rozříznuté mezi trámy a švů utěsněných fóliovou páskou, aby se zabránilo pronikání vlhkosti do izolace. Ať už používáte sypkou výplň nebo plst, parotěsnou bariéru umístěte co nejblíže teplé straně vaší izolace, kde by se mohl dostat horký vlhký vzduch - směrem k interiéru domu v chladném podnebí (pod izolací podlahy) a do podkroví do horkého vzduchu (horní část izolace podlahy). Některé oblasti nevyžadují parozábranu.

Další triky a tipy pro montáž izolace
Pracujte od obvodu podkroví směrem ke dveřím nebo poklopu, abyste nešlapali celou izolaci, kterou jste právě položili.
Vždy zakryjte vrcholy stropních trámů, abyste se ujistili, že izolace je dostatečně hluboká, aby dosáhla vaší cílové hodnoty R, a aby se zabránilo tepelným ztrátám, ke kterým dochází u dřevěného rámu.

Po celém dni se důkladně osprchujte, abyste z pokožky odstranili vlákna, a po jednom nošení vyperte své pracovní oblečení.

Pro volnou výplň

Upevněte blokování kolem průlezu nebo dveří, abyste umožnili položení materiálu kolem této oblasti bez úniku.

Ujistěte se, že hloubka výplně je v podkroví rovnoměrná. Aby se zajistila rovnoměrnost foukaného materiálu, zašroubujte vodící prvky do hloubky po celém prostoru.

Chcete-li z produktu, který jste si vybrali, získat cílovou hodnotu R, použijte počet pytlů, ze kterých vaše výpočty vyplynuly, že je třeba izolovat podkroví - nikdy ne méně. Pokud jste dosáhli cílové hloubky, ale ještě vám zbylo několik pytlů, nepřestávejte přidávat materiál v rovnoměrné hloubce do celého prostoru, až do využití všech pytlů.

Abyste pomohli materiálu dosáhnout správné hustoty při jeho používání, držte dmychací hadici rovnoběžně s podlahou a podlahovými trámy. Vyfukujte výplň mezi a nad trámy, ne přes ně.

Pro batty

Při prvním kladení výrobku vždy používejte nebalované plsti, abyste zabránili zachycení vlhkosti mezi novou a starou vrstvou izolace. Můžete si je pořídit bez povrchové úpravy nebo jednoduše odstranit papírový nebo fóliový podklad.

Novou vrstvu neošívaných plstí položte kolmo na starou vrstvu, aby se zakryly mezery ve spodní vrstvě. Sousedící batty by měly být těsně stlačeny, ale ne dostatečně pevně na to, aby je stlačily.

Nikdy nepokládejte těžší plsti, než je bavlna, na lehčí než například skleněná vlákna. Stlačíte spodní vrstvu a snížíte její účinnost.
Batty vždy nařežte, aby se vešly kolem překážek a průniků. Pokud je ucpete nebo je natlačíte kolem potrubí, stisknete vzduchové zachytávací sáčky v materiálu a snížíte jejich izolační vlastnosti.

Nenechávejte žádné mezery mezi latěmi a trámy, překážkami nebo sousedícími latěmi. I ty úzké způsobí únik vzduchu. Namísto toho odřízněte tenký proužek izolace, kterou používáte.

Chraňte přístupová místa

Podkrovní poklop nebo dveře: Na podkrovní stranu poklopu nebo dveří připevněte tvrdou pěnovou izolaci.
Stahovací schodiště nebo žebřík: Pomocí izolovaného stanu se zipem udržujte kryt bez průvanu.

Tip: Batt nakrájejte kuchyňským nožem. Někteří profesionálové jej upřednostňují před užitkovými noži, protože velká čepel lehce krájí hrubý materiál. Jako řeznou plochu použijte kousek překližky a jako pomůcku při řezání použijte pravítko.

Uvažujete o dokončení podkroví?
Pokud uvažujete o změně podkroví na úložný nebo obytný prostor, stojí za to změnit taktiku izolace mezi krokvemi a stěnovými trámy namísto podlahy. Můžete použít panely z tvrdé pěny nebo najměte si profesionála pro aplikaci izolace ve sprejové pěně.

Pěnové bloky blokují proudění vzduchu bez parozábrany a mají vyšší hodnotu R na palec než sypká náplň nebo plst, takže získáte větší ochranu s menší hloubkou. Na rozdíl od sypké výplně nebo plstí musíte pomocí pěny ve spreji zakrýt podhledové otvory (nejsou potřebné k ochlazení střechy). Potom pěnu podle požadavků z hlediska požární bezpečnosti zakryjte sádrokartonovými deskami.